neúspěch nevadí-zkus to znova

14. března 2016 v 17:41 | Fialka Bellossom |  Téma týdne
Vážení čtenáři,
myslím, že tuhle situaci všichni dobře znáte a každý z Vás ji zažil už nejméně jednou. Mluvím tady o neúspchu. Mluvím tady o situaci, kdy člověk něco zkoušel, ale nevyšlo mu to podle jeho představ. Nebo mu to nevyšlo vůbec. Tohle je můj první (a jistě ne poslední) článek na téma týdne. Nevím, zda se tento článek bude líbit, ale věřte, že jak hlásá téma tématu týdne, tak se případným prvotním neúspěchem nenechám odradit a budu to zkoušet dále.

Každý někdy jistě něco dělal poprvé. Jenže nikdo učený z nebe nespadl a něco se napoprvé prostě nepodaří. Někdy ani napodruhé a napotřetí, ale je potřeba to stále zkoušet.

Doteď si vzpomínám na to, jak jsem poprvé vařila puding. Měla jsem prostě na něco chuť a tak jsem chtěla sobě i rodičům udělat puding. Nemohla jsem se tehdy rozhodnout mezi příchutí karamelovou a čokoládovou. Vzala jsem tedy obě tyto příchutě. Jenže jak to dopadlo. Dělala jsem všechno podle návodu, teda až na to, že jak v přípravě čokoládové, tak v přípravě karamelové směsi, jsem vlila směs do příliš málo povařeného mléka a navíc jsem pokračovala ve vaření přesnou dobu jaká byla v návodu. První jsem připravovala směs čokoládovou a byla mi to divná její hustota (nikdy, když puding vařila mamka, tak tak nízkou hustotu neměl), tak jsem se šla zeptat. Jenže jsem jaksi zapoměla dodat, že směs je moc řídká a na otázku zda to mám přelít to hrnků, když chci dělat další příchuť, zněla ano. Ptala jsem se kvůli hustotě, o které jsem se nakonec zapoměla zmínit. A jak to dopadlo? U karamelového pudingu jsem, jak už jsem se zmínila jednou, udělala úplně stejnou chybu. Po přilití karamelové směsi vznikla jakási čoko-karamelová tekutina. Nakonec jsme ten puding pili a nebyl vůbec špatný. Kombinace čoko-karamelového pudingového nápoje se ukázala vynikající. Přestože byl tekutý. Co jsem udělala? Po nějakém čase jsem uvařila buding znovu. Podruhé už se mi povedl.

Nebyl to můj první neúspěch a určitě ne ani poslední.

Nikdo není neomylný a myslím, že každému z vás už se někdy stalo, že každému se někdy něco nepovedlo.

Jistě pak všichni z těch lidí mli pocit, že to nemá cenu, a že nemá cenu to zkoušet znovu. Jen málokdo si řekne, že to se stává, že příště to určitě bude lepší. Jenže říct si něco takového je těžké pro kohokoliv. Jenže říct si právě, to nevadí, příště to bude lepší, je ta lepší varianta.

Už to, že se člověk navzdory neúspěchu rozhodne, že to zkusí ještě jednou, tak je první krok k úspěchu. To, co se Vám nevydaří, zkoušejte znovu, navzdory neúspěchům, protože každý takový pád Vás posílí. Zkuste to znovu a znovu a jednoho dne určitě přijde úspěch.

Myslím, že právě tohle je důležité si uvědomit, že neúspěchy byly, jsou a vždy budou součásti našich životů, ale navzdory nim a navzdory myšlenkám, že to nemá cenu, případného klení a nadávání všem a všemu v okolí, je lepší uklidnit se a zkusit to znovu. To je nejlepší řešení, zkusit najít chybu, zjistit co jsme udělali špatně, nevzdat se a zkusit to znovu. Napodruhé to jistě dopadne lépe.

Na druhou stranu existují však i případy, kdy to prostě nejde. Jak se říká, nikdo není dokonalý. Nikomu nejde všechno. Někdy už je jasné, že to zkoušení znovu a nevzdávání se prostě nepomůže. Nebo někdy pomůže jen minimálně. V některých případech to lze prostě přejít- zkoušeli jste už po bůhvíkolikáté nakreslit obrázek a stále se nepodobá předloze? Nevadí, prostě nejste malíř. Pokud Vás to těší, i když Vám malování nejde, kreslete si pro zábavu. Nebaví-li Vás to, protože Vám to už po bůhvíkolikáté nevyšlo? Nechte toho. Netrapte se tím.

Jaký je tedy závěr? Vzdát se nebo to zkoušet? Odpověď je obojí. Nevzdat to hned napoprvé, bojovat, zkusit to několikrát a vzdát to teprve ve chvíli, kdy zjistíte, že to už vážně nepůjde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama